Toode lisati ostukorvi
Elu stoomiga
MIS ON STOOM
Igal aastal on tuhandetel inimestel operatsioon, mille käigus rajatakse stoom. Mõnedel on operatsioon vajalik elu päästmiseks, teistele on see kergenduseks peale aastaid kestnud soolestiku haigusi. Ükskõik, milline on meditsiiniline põhjus – igaühel, kellel on ees operatsioon, on palju küsimusi ja muresid. Loodame, et leiate siit nii mõnelegi neist küsimustest vastuse.
Seedesüsteem
Toit, mida me sööme, liigub läbi söögitoru (oesophagus) makku. Siin ensüümid ja maomahl ning peensool alustavad seedeprotsessi. Toit muutub vedelaks ja algab toitainete ning vitamiinide absorbtsioon. Peensool on umbes 6-7 meetrit pikk.
Jämesooles ja pärasooles absorbeeritakse toidust ülejäänud vedelikud, mineraalsoolad ja vitamiinid.
Seedimata toit on tiheda konsistentsiga kui ta jõuab jämesoolde ning seda nimetatakse edaspidi fekaalid või väljaheited.
Nii magu kui ka jäme- ja peensool asuvad kõhuõõnes. Jämesool algab allpool, kõhu parempooses osas. Seejärel ta tõuseb, läbib kõhuosa risti vasakule ja laskub jälle alla lõppedes pärasooles.
ILEOSTOOM
Stoom - inimese poolt tekitatud avaus
Ileo – peensool
Peamised põhjused ileostoomiaks on:
- Haavandiline koliit (colitis ulcerosa)
- Crohni haigus
- Polüpoos
- Fistulid
- Trauma (õnnetusjuhtum)
- Obstruktsioon
- Kiirituskahjustused
Peensoole haiguste korral võib olla vajalik operatsioon. Peensoole kahjustatud osa eemaldatakse ning paljudel juhtudel tuleb eemaldada ka jämesool ja pärasool. Peensoole kahjustamata osa tuuakse välja kõhueesseinale ja kinnitatakse naha külge. Seda nimetatakse ileostoomiaks. Meditsiinilises terminoloogias nimetatakse peensoolt ileum ning stoom tähendab avaust (eesti k ileostoom, ingl k ileostomy).
Ileostoomi asukoht
Enamasti asub ileostoom paremal pool kõhtu allpool naba.
Ileostoomi välimus
leostoom on punane, umbes sama värvi nagu Teie suu limaskest. Tavaliselt on ta ümmargune, aga võib olla ka ovaalne, 2-4 cm suurune nahapinnast umbes 3-4 cm kõrgem. Pärast operatsiooni on ta turses, kuid muutub tasapisi väiksemaks. Seetõttu on oluline 2-3 kuu jooksul stoomi mõõta, et koti/plaadi ava vastaks stoomi suurusele.
Puudutamine ei tekita valu!
Soole otsal ei ole närve, seetõttu ei tunne Te stoomi puudutades midagi. Ileostoom võib puudutamisel natuke veritseda, näiteks, kui Te vahetate kotti või puhastate stoomi ümbritsevat nahka. See on täiesti normaalne ega ei anna põhjust muretsemiseks. Kui stoom veritseb jätkuvalt, näidake seda oma stoomiõele või arstile.
Väljaheidete väljumine pärast operatsiooni
Normaalolukorras suudavad inimesed oma väljaheiteid kinni hoida kuni tualetti minekuni. Ileostoomiga ei ole see enam võimalik. Puudub sulgurlihas, mis sulgeks soole, nagu see toimub pärasooles. Selle asemel tühjeneb sool läbi stoomi selleks Teie kõhule paigaldatud alt avatavasse kotti. Alguses on väljaheide vedel, hiljem see veidi taheneb. Juhul, kui nahk puutub pikka aega kokku väljaheidetega, võib nahk stoomi ümber muutuda punaseks, valusaks ning minna katki. Selletõttu on tähtis stoomikoti/plaadi õige mõõt ning nahk tuleb hoida puhas ja kuiv.
Milliseks muutuvad väljaheited?
- Väljaheidete kogus on pärast operatsioonijärgset taastumist umbes 500-1200 ml päevas sõltuvalt sellest, mida Te sööte või joote.
- Konsistents on pooltahkest vedelani sõltuvalt sellest, mida Te sööte või joote.
- Lõhn on veidi tugevam kui tavaliselt.
Väljaheidete väljumine ei toimu regulaarselt, need väljuvad pidevalt nii päeval kui öösel.
Ileostoomi koti vahetamine
Kotid on enamasti alt avatavad. Selletõttu ei ole vajadust neid tihedasti vahetada. Valikus on nii läbipaistvad kui ka läbipaistmatud kotid.
Enamus inimesi tühjendab kotti 6-10 korda päevas. Tühjendamise intervall sõltub väljaheidete kogusest. Kotti/plaati vahetatakse 2-5 päeva järel. Koti äraviskamisel tühjendatakse kott tualetti või muusse sobivasse konteinerisse ning tühjendatud koti võib panna olmeprügi hulka (ärge visake seda tualetti).
Kuidas kotti vahetada
- Võtke endale aega
- Pange vahetamiseks kõik valmis
- Eemaldage hoolikalt kott alusplaadilt/nahalt
- Võtke kasutatud kott ära ja pange see prügikotti
- Peske nahka sooja veega. Väga tähtis on, et nahk oleks kuiv enne, kui te paigaldate uue koti või alusplaadi
- Lihtsaim viis koti vahetamiseks on püsti seistes või tugitooliasendis
- Kasutage pehmeid materjale ava ümbruse pesemisel/kuivatamisel
- Eemaldage ava ümbert üleliigsed karvad
- Paigaldage kott alt üles, koti avaus allapoole suunatud
- Veenduge, et kott oleks korralikult kleepunud ja suletud
- Siluge käega üle koti ja ümber stoomi. Niiviisi saate olla kindel, et kott/plaat on naha külge kindlalt liimunud.
Alt suletava koti tühjendamine
Enamus inimesi tühjendab kotti tualetis istudes. Mõned teevad seda seistes. Tühjendamiseks suunake kott alla WC potti samal ajal, kui keerate lahti koti põhja. Hoidke avaust natuke ülespoole, et hoida ära kohene tühjenemine. Kui te olete avause lahti keeranud, hoidke seda suunaga alla, et sisu voolaks välja. Vajutage õrnalt külgedele, et see tühjeneks kiiremini. Kui sisu on välja voolanud, puhastage koti põhjaosa. Mõned teevad seda jooksva vee all, mõned pühivad tualettpaberiga, mõned teevad mõlemat. Seejärel rullige kott jälle kokku ja sulgege.
Plaadi vahetamine
Plaadi/koti peab välja vahetama, kui ilmub leke või kui plaat/kott ei kleepu enam korralikult. Et ära hoida väljaheite sattumist nahale, võite kasutada pastat. Kliima, toitumine, ravimid ja kiiritusravi võivad mõjutada nahka, muutes kottide vahetuse ja abivahendite kasutamise sagedasemaks. Üks tähtsaimatest asjadest on hoolitseda ileostoomi ümbritseva naha eest. Kui kott ei ole piisavalt tihedalt paigaldatud, jääb nahk kaitsetuks väljaheidete kahjustavate mõjude eest. Lekkimine, samuti liiga sagedane koti vahetamine ning karedate materjalidega naha puhastamine võib samuti tekitada nahaärritust. Hea nõuanne on hoida läheduses pehmet lappi, sest plaadi/koti vahetamisel võib stoom tilkuda.
Lõhn ja gaasid
Lõhna probleem on üks muret tekitavatest asjaoludest inimestel, kellel on ileostoom. Tänapäeval on stoomikotid valmistatud lõhnabarjääriga kilest, nii et väljaheidete lõhn jääb koti sisse. Kui kott on puhas, paigaldatud korralikult, tunnete te lõhna ainult koti tühjendamisel. Juhul, kui tunnete lõhna muul ajal, kontrollige koti kleepumist. Et vältida probleemi halvalõhnaliste gaasidega, võite kasutada integreeritud söefiltriga kotte. Söefiltril on ava, mille kaudu gaasid pääsevad kotist välja samas neid neutraliseerides
KOLOSTOOM
Stoom = inimese poolt tekitatud avaus
Colon = jämesool
Jämesoole kahjustamata osa tuuakse välja kõhuseinale ja kinnitatakse naha külge. Seda nimetatakse kolostoomiks ehk jämesoole stoomiks. Meditsiinilises terminoloogias nimetatakse jämesoolt colon ning stoom tähendab avaust (eesti k kolostoom, ingl k colostomy).
Peamised põhjused kolostoomiaks on:
- Pärasoole kasvaja
- Jämesoole kasvaja
- Divertikuliit
- Trauma (õnnetusjuhtum)
- Kaasasündinud anomaaliad
- Kiirituskahjustused
- Krooniline tõsine kõhukinnisus
Jämesoole haiguste korral võib olla vajalik operatsioon. Jämesoole kahjustatud osa eemaldatakse ning paljudel juhtudel tuleb eemaldada ka pärasool ja sulgurlihas. Stoom võib olla nii alaline kui ajutine. Ajutine stoom suletakse mõne kuu pärast ja patsient naaseb uuesti tavapärasse ellu. Pärast operatsiooni ei välju Teie väljaheited seedesüsteemist enam pärasoole kaudu, vaid läbi stoomi.
Kolostoomi asukoht
Enamasti asub kolostoom vasakul pool kõhtu naba all. Mõnedel juhtudel võib see asuda ka mujal, sõltuvalt operatsiooni iseärasustest ja soole kahjustatud osast.
Kolostoomi välimus
Kolostoom on punane, umbes sama värvi nagu Teie suu limaskest. Tavaliselt on ta ümmargune, aga võib olla ka ovaalne, 2-5 cm suurune nahapinnast umbes 1-2 cm kõrgem. Pärast operatsiooni on ta turses, kuid muutub tasapisi väiksemaks. Seetõttu on oluline 2-3 kuu jooksul stoomi mõõta, et koti/plaadi ava vastaks stoomi suurusele.
Puudutamine ei tekita valu!
Soole otsal ei ole närve, seetõttu ei tunne Te stoomi puudutades midagi. Stoom võib natuke veritseda, näiteks kui Te vahetate kotti või puhastate stoomi ümbritsevat nahka. See on täiesti normaalne ega anna põhjust muretsemiseks. Kui stoom veritseb jätkuvalt, näidake seda oma stoomiõele või arstile.
Väljaheidete väljumine pärast operatsiooni
Normaalolukorras suudavad inimesed oma väljaheiteid kinni hoida kuni tualetti minekuni. Stoomiga ei ole see enam võimalik. Puudub sulgurlihas, mis sulgeks soole, nagu see toimub pärasooles. Selle asemel tühjeneb sool läbi stoomi selleks Teie kõhule paigaldatud stoomikotti. Alguses on väljaheide vedel, hiljem see veidi taheneb olenevalt söödud toidust. Juhul, kui nahk puutub pikka aega kokku väljaheidetega, võib nahk stoomi ümber muutuda punaseks, valusaks ning minna katki. Selletõttu on tähtis stoomikoti/plaadi õige mõõt ning nahk tuleb hoida puhas ja kuiv.
Kolostoomi koti vahetamine
Kotte on erinevaid tüüpe – mõned on kinnised ja mõned alt avatavad. Viimane on väljatöötatud koti tühjendamiseks ning seetõttu ei pea seda nii tihti vahetama. Enamus kotte on varustatud söefiltriga. Söefiltril on ava, mille kaudu gaasid pääsevad välja samas neid neutraliseerides. Valikus on nii läbipaistvad kui ka läbipaistmatud kotid.
Enamus inimesi vahetab kotti üks või kaks korda ööpäevas. Vahetamise intervall sõltub väljaheidete kogusest ja tahkusest. Juhul, kui kasutate suletud kotte, siis tavaliselt viskate kasutatud koti minema ja asendate uuega. Alternatiivselt võite kasutada alt avatud kotte, mida saate kasutada mõned päevad ning mida peab aegajalt tühjendama. Koti äraviskamisel tühjendatakse kott tualetti või muusse sobivasse konteinerisse ning koti enda võib panna olmeprügi hulka (ärge visake seda tualetti).
Kuidas kotti vahetada
- Võtke endale aega
- Pange vahetamiseks kõik valmis
- Eemaldage hoolikalt kott alusplaadilt/nahalt
- Võtke kasutatud kott ära ja pange see prügikotti
- Peske nahka sooja veega. Väga tähtis on, et nahk oleks kuiv enne, kui te paigaldate uue koti või alusplaadi
- Lihtsaim viis koti vahetamiseks on püsti seistes või tugitooliasendis
- Kasutage pehmeid materjale ava ümbruse pesemisel/kuivatamisel
- Eemaldage ava ümbert üleliigsed karvad
- Paigaldage kott alt üles, koti avaus allapoole suunatud
- Veenduge, et kott oleks korralikult kleepunud ja suletud (alt avatud koti korral)
- Siluge käega üle koti ja ümber stoomi. Niiviisi saate olla kindel, et kott/plaat on naha külge kindlalt liimunud
Alt suletava koti tühjendamine
Enamus inimesi tühjendab kotti tualetis istudes. Mõned teevad seda seistes. Tühjendamiseks suunake kott alla WC potti samal ajal, kui keerate lahti koti avause. Hoidke avaust natuke ülespoole, et hoida ära kohene tühjenemine. Kui te olete avause lahti keeranud, hoidke seda suunaga alla, et sisu voolaks välja. Vajutage õrnalt külgedele, et see tühjeneks kiiremini. Kui sisu on välja voolanud, puhastage koti põhjaosa. Mõned teevad seda jooksva vee all, mõned pühivad tualettpaberiga, mõned teevad mõlemat. Seejärel rullige kott jälle kokku ja sulgege.
Plaadi vahetamine
Plaadi/koti peab välja vahetama, kui ilmub leke või kui kott/plaat ei kleepu enam korralikult. Et ära hoida väljaheite sattumist nahale, võite kasutada pastat. Kliima, toitumine, ravimid ja kiiritusravi võivad mõjutada nahka, muutes kottide vahetamise ja abivahendite kasutamise sagedasemaks. Üks tähtsaimatest asjadest on hoolitseda stoomi ümbritseva naha eest. Kui kott ei ole piisavalt tihedalt paigaldatud, jääb nahk kaitsetuks väljaheidete kahjustavate mõjude eest. Lekkimine, samuti liiga sagedane koti vahetamine ning karedate materjalidega naha puhastamine võib samuti tekitada nahaärritust.
Lõhn ja gaasid
Lõhna probleem on üks muret tekitavatest asjaoludest inimestel, kellel on kolostoom. Tänapäeval on stoomikotid valmistatud lõhnabarjääriga kilest, nii et väljaheidete lõhn jääb koti sisse. Kui kott on puhas, paigaldatud korralikult, tunnete te lõhna ainult koti tühjendamisel. Juhul, kui tunnete lõhna muul ajal, kontrollige koti kleepumist. Et hoida ära probleemi halvalõhnaliste gaasidega, võite kasutada integreeritud söefiltriga kotte. Söefiltril on ava, mille kaudu gaasid pääsevad välja kotist samas neid neutraliseerides.
UROSTOOM
Urostoom = inimese poolt tehtud avaus kõhus, mille kaudu uriin väljub.
Peamised põhjused urostoomi rajamiseks on:
- Põievähk
- Kaasasündinud anomaalia
- Trauma
- Kusepidamatus
- Kiirituskahjustused
Põie haiguste korral võib olla vajalik põie eemaldamine. Sel juhul võetakse peensoolest tükk ja tuuakse see välja kõhuseinale stoomiks. Peensoole külge ühendatakse kusejuha. Pärast operatsiooni ei välju uriin enam kehast kusiti kaudu, vaid läbi ava kõhuseinas - stoomi. Uriin väljub organismist pidevalt.
Urostoomi asukoht
Enamasti asub urostoom paremal pool kõhtu allpool naba, kuid mõnedel juhtudel võib asetseda ka mujal sõltuvalt operatsiooni meetodist.
Urostoomi välimus
Urostoom on punane, umbes sama värvi nagu Teie suu limaskest. Pärast operatsiooni on ta turses, aga muutub tasapisi väiksemaks. On oluline 2-3 kuu jooksul stoomi mõõta, et koti/plaadi ava vastaks stoomi suurusele.
Puudutamine ei tekita valu!
Lihase limaskestades ei ole närve, seetõttu ei tunne Te stoomi puudutades midagi. Stoom võib natuke veritseda, näiteks, kui Te vahetate kotti või puhastate stoomi ümbritsevat nahka. See on täiesti normaalne ega anna põhjust muretsemiseks. Kui stoom veritseb jätkuvalt, näidake seda oma stoomiõele või arstile.
Uriini väljumine pärast operatsiooni
Peale urostoomi operatsiooni ei saa te enam kontrollida uriini väljumist kehast. Puudub sulgurlihas, mis sulgeks kusiti. Selle asemel väljub neerudest tulev uriin läbi stoomi kohe pärast produtseerimist ja kogutakse spetsiaalsesse kotti, mis on paigaldatud Teie kõhule. Kui nahk puutub kokku uriiniga, tekib nahaärritus. Seetõttu tuleb nahk urostoomi ümber hoida puhas ja kuiv.
Urostoomi koti vahetamine
Enamus inimesi vahetab kotti 2-3 päeva järel. Koti äraviskamisel tühjendatakse kott tualetti või muusse sobivasse konteinerisse ning koti enda võib panna olmeprügi hulka (ärge visake seda tualetti).
- Võtke endale aega
- Pange vahetamiseks kõik valmis
- Eemaldage hoolikalt kott alusplaadilt/nahalt
- Võtke kasutatud kott ära ja pange see prügikotti
- Peske nahka sooja veega. Väga tähtis on, et nahk oleks kuiv enne kui te paigaldate uue koti või alusplaadi
- Lihtsaim viis koti vahetamiseks on püsti seistes või tugitooli asendis
- Kasutage pehmeid materjale ava ümbruse pesemisel/kuivatamisel
- Eemaldage ava ümbert üleliigsed karvad
- Paigaldage kott alt üles, koti avaus allapoole suunatud
- Veenduge, et kott oleks korralikult kleepunud ja suletud
- Siluge käega üle koti ja ümber stoomi. Niiviisi saate olla kindel, et kott/plaat on naha külge kindlalt liimunud
Uriinikoti tühjendamine
Kui kott on veerandi jagu täis, tühjendage see tualetis. Kuivatage sulgur ja sulgege see. Ööseks võib uriinikoti ühendada öise kogumiskotiga.
Plaadi vahetamine
Plaadi/koti peab välja vahetama, kui ilmub leke või plaat/kott ei kleepu enam korralikult. Et ära hoida uriini sattumist nahale võite kasutada pastat. Kliima, toitumine ja ravimid võivad mõjutada nahka, muutes kottide vahetamise ja abivahendite kasutamise sagedasemaks. Üks tähtsaimatest asjadest on hoolitseda stoomi ümbritseva naha eest. Kui kott ei ole piisavalt tihedalt paigaldatud, jääb nahk kaitsetuks väljaheidete kahjustavate mõjude eest. Lekkimine, samuti liiga sagedane koti vahetamine ning karedate materjalidega naha puhastamine võib samuti tekitada nahaärritust.
Lõhn
Lõhna probleem on üks muret tekitavatest asjaoludest inimestel, kellel on urostoom. Tänapäeval on stoomikotid valmistatud lõhnabarjääriga kilest, nii et uriini lõhn jääb koti sisse. Kui kott on puhas, paigaldatud korralikult, tunnete te lõhna ainult koti tühjendamisel. Juhul, kui tunnete lõhna muul ajal, kontrollige koti kleepumist. Uriin võib pärast paaritunnist seismist hakata tugevalt levitama ammoniaagi haisu. Vajalik on piisava hulga vedeliku tarbimine päevas (1,5-2 l). Kasulik on jõhvikamahl.
TAGASI NORMAALELLU
Stoomiga on võimalik elada peaaegu tavalist elu, kuid harjumine stoomiga nii füüsiliselt kui psüühiliselt võtab aega. Seetõttu on väga tähtis saada emotsionaalset ja vaimset toetust oma perelt ning sõpradelt. Ilmselgelt on väljaheidetest mõtlemine ebamugav. Kuid võtke endale aega ja mõelge kõik hästi läbi. Kuigi Te tavaliselt ei räägi oma väljaheidetest, on need ikkagi normaalse elu osaks. Inimesed ei aimagi, et kannate kotti, kui te sellest ise ei räägi. Kui te olete ära harjunud koti tühjendamise ja vahetamisega, ei mõtle Te sellest oma igapäevaste tegemiste ajal. Teil ei ole vaja rääkida stoomist kõigile, aga loomulikult peate Te sellest rääkima inimestega, kellega elate koos.
Paljud inimesed leiavad, et neil on olnud kasu rääkimisest isegi nendega, kellega ei ole lähedasi suhteid. Teil hakkab kergem, kui saate rääkida oma stoomist vabalt. Võite ka lastega rääkida oma stoomist küllaltki avatult. Kui nad tunnevad, et Teie aktsepteerite seda, siis tavaliselt aktsepteerivad seda nemadki.
Riietumine
Võite kanda samu riideid, mida enne operatsiooni kandsite, siiski on paremad veidi avaramad riided.
Pesemine
Stoomiga võite käia duśi all või vannis täpselt nagu enne. Seep ja vesi ei lähe stoomist sisse ning ei kahjusta stoomi mingil viisil. Võite minna duśi alla või vanni kotiga või ilma – valik on Teie.
Toitumine
Enamik inimesi võib süüa ja juua samu asju, mida enne operatsiooni. Mõned toiduained ja joogid võivad tekitada väljaheidete suuremat kogust või vedelamat või tahkemat olekut ning gaase. Te saate aja jooksul välja arvestada, mis sobib ja millest tuleks hoiduda. Osa inimesi leiab, et väljaheidete kogus suureneb ning tekivad gaasid ja lõhnad, kui nad on söönud muna, kapsast, sibulat, herneid, sparglit või šokolaadi, või kui nad on joonud õlut või kihisevat limonaadi. Mõned reeglid siiski kehtivad: Teie toitumine peab olema mitmekülgne, peate hoidma kinni kindlatest toiduaegadest ja närima toitu korralikult.
Võimlemine ja sport
Enamus stoomiga inimesi võib jätkata võimlemist ja sportimist samamoodi nagu enne operatsiooni. Stoom ise ei takista Teil sportimist, muidugi sõltub kõik sellest, kuidas Te ise end tunnete. Te võite ujuda nii meres kui basseinis. Esimesed kolm kuud on keelatud raskuste tõstmine.
Seksuaalsuhted
Pidage meeles, et stoom ei ole muutnud Teid kui isikut. Võib olla raske jätkata seksuaalsuhteid. Rääkige oma partneriga sellest, mida Te tunnete. Tehke üks samm korraga, kuna vajate aega harjumiseks oma stoomiga. Mõne aja pärast tunnete Te end palju paremini. Mõned inimesed on märganud seksuaalseid probleeme pärast operatsiooni. Põhjus võib olla psühholoogiline ja vaimne. Niipea, kui ise olete selleks valmis, leiate Te, et saate nautida sama loomulikku seksuaalelu nagu enne operatsiooni. Inimesed kalduvad uskuma, et stoom on normaalse seksuaalelu barjääriks, aga ärge tekitage endale võltsprobleemi. Enne seksuaalsuhet võite paigaldada endale väiksema koti.
Reisimine
Stoom ei takista Teid reisimast, kuid kindluse mõttes võtke endaga kaasa niipalju kotte, kui vajate reisi jooksul. Kui reisite soojades maades, higistate Te rohkem, pidage meeles, et siis vajate Te rohkem kotte kui tavaliselt. Kui Te juba ei kasuta pehme kattega kotte, võite vajada pehmet riiet kaitseks, et plastikkott ei kleepuks Teie naha külge. Võib juhtuda, et kuumus kahjustab Teie nahka, seega ärge unustage võtta endaga kaasa nahapuhastus- ja hooldusvahendeid.
Igapäevane elu
Pärast ileostoomi operatsiooni kalduvad inimesed mõtlema, et nad ei saa jätkata normaalset elu. Raske on aktsepteerida fakti, et peate kandma oma kõhul kotti. Samm sammult hakkate Te aru saama, et tegelikult võite elada samamoodi kui enne. Enamus inimesi kinnitab seda. On soovitav mitte kanda liibuvaid riideid. Kott on valmistatud helisummutavast lõhna hoidvast materjalist, mis hoiab Teie saladust. Pärast operatsiooni tööle naasmine sõltub Teie üldisest tervisest ja jõust. Pidage nõu oma arsti või õega. Patsientidel, kes on läbi elanud raske kõhuoperatsiooni, soovitatakse mitte naasta tööle enne, kui kõhulihased on täielikult paranenud; see võtab aega paar-kolm kuud.
PRAKTILISED NÕUANDED
Pärast operatsiooni
Esimeste päevade möödumisel pärast operatsiooni õpite Te, kuidas tühjendada ja vahetada kotti ning hoolitseda stoomi ümbritseva naha eest. Algus võib olla raske, kuid võttes endale aega, teate Te varsti kõiki nippe. Esimestel kuudel on stoom tavaliselt kergelt turses, nii et võite vajada suurema auguga kotte kui need, mida edaspidi hakkate kasutama.
Kõhukinnisus
Väljaheited on tihedamad kui tavaliselt, võite tunda valu ja ebamugavustunnet. Toiduained nagu apelsinid, pähklid, spargel ja seened, on aeglaselt seeduvad ning võivad seetõttu tekitada kõhukinnisust, seetõttu võiksite neist hoiduda. Kõhukinnisuse korral peate Te sööma rohkem värsket köögivilja ja puuvilja, aga hoiduge piimatoodetest. Võimlemine võib stimuleerida soolestiku tööd. Jooge palju vett. Kui kõhukinnisus jätkub, pöörduge arsti poole.
Kõhulahtisus
Kui väljaheited on vedelad, võib olla nahk rohkem ärritatud ja te riskite nahaprobleemidega. Kõhulahtisus võib olla põhjustatud ägedatest kõhuprobleemidest või soolestiku infektsioonidest. Kõhulahtisust võivad põhjustada ka ravimid ja toit, mida Te sööte. Kõhulahtisuse korral peate Te jooma rohkem, et taastada kehavedelikke. Peate hoiduma tugevasti vürtsitatud toidust, puuviljadest, köögiviljadest ja mahlast. Kui kõhulahtisus jätkub, pöörduge arsti või õe poole. Kõhulahtisuse korral kasutage alt avatava põhjaga kotti, mida saab tühjendada ja mis võib olla paigaldatud kõhule mitmeks päevaks. Sel viisil kaitsete Te oma nahka väljaheitest ja koti vahetamisest tekkiva ärrituse eest.
Nahaärritus
Juhul, kui nahk on ärritatud ja punane, tundlik või immitseb stoomi ümber, vajab ta spetsiaalset hooldust. Olge ettevaatlik, kui eemaldate koti/plaadi. Eemaldage õrnalt kleepmaterjali jäägid puhastusvahendiga. Ärge kunagi kasutage bensiini ja teisi lahusteid. Hoiduge seebist. Kui Te olete puhastanud kahjustatud piirkonna, võite tupsutada seda kaaliumpermanganaadi lahusega (0,5%) või boorakslahusega, mis takistab bakterite ja seente kasvu. Vahetage kott/plaat, kui ilmub leke. Määrige kiht kaitsekreemi kahjustatud piirkonnale enne uute abivahendite paigaldamist. Tähtis on oodata mõned minutid enne uue koti või alusplaadi paigaldamist ning lasta kreemil imenduda. Vaadake, et abivahendid oleks sobitatud hästi, nii ei teki eritiste lekkimist. Sooleeritised kahjustavad nahka ning see muutub lühikese ajaga punaseks ja ärritunuks. Et kott/plaat kinnituks hästi, lõigake avaus kaitsekilele joonistatud mõõdu järgi välja. Augu lõikamisel plaati kasutage kõverkääre.
Kaheosaline süsteem kindlustab mugavuse. Teil on vaja ainult vahetada kott, kuna plaat jääb oma kohale mitmeteks päevadeks ning nahka ei ärritata paranemiseni.
Probleemid stoomiga
Mõningatel juhtudel ilmnevad probleemid ja te peate pöörduma arsti poole:
- Teie stoom võib vajuda nahapinnast allapoole, nii et on raske paigaldada kotti (stoomi sissevajumine).
- Teie stoomi limaskest sopistub välja rohkem kui normaalne (prolaps). Kui Teie kõhulihased on nõrgad ja pingutate üle, võib tekkida väljavõlvuvus (hernia) stoomi kõrval, mis raskendab koti kleepuvust.
Õnneks on antud probleemid harvad. Kui probleem ilmub, rääkige sellest oma arstile või õele kindlustamaks, et see ei muutu liiga tõsiseks.